Az EU 15,5 eurós darabonkénti árban állapodott meg a Pfizer és a BioNTech gyártókkal

2020. december 21. 15:43

Az unió összesen 300 millió adagra kialkudott ára valamivel alacsonyabb, mint az, amiről az Egyesült Államok állapodott meg az első szállítmány szerződésében.

2020. december 21. 15:43

Az Európai Unió a koronavírus elleni védőoltás 15,5 eurós darabonkénti áráról állapodott meg a Pfizer és a BioNTech gyártókkal – derült ki hétfőn egy uniós belső dokumentumból, amelybe betekintést nyert a Reuters hírügynökség. A bizalmas jellegű információ szerint az unió összesen 300 millió adagra kialkudott ára valamivel alacsonyabb, mint az, amiről az Egyesült Államok állapodott meg az első szállítmány szerződésében. A Reuters novemberben azt írta, hogy Washington 100 millió – ugyanazon oltóanyag – darabjáért 19,50 dollárt fizet, ami jelenlegi árfolyamon valamivel több mint 16 euró. A vonatkozó, november 18-i dátummal köröztetett uniós dokumentum azt követően jelent meg, hogy az EU november 11-én bejelentette szállítási megállapodását a Pfizerrel és német partnerével, a BioNTech vállalattal.

Az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) várhatóan hétfőn dönt a Pfizer-vakcina engedélyezéséről, miután azt már több országban engedélyezték, köztük Nagy-Britanniában és az Egyesült Államokban. Eva De Bleeker belga költségvetési államtitkár csütörtökön a Twitteren közölte azt az ártáblázatot, amely alapján Belgium a gyógyszergyáraknak fizet a védőoltásokért. Nem sokkal később a politikus eltávolította bejegyzését. Ebben a táblázatban a Pfizer vakcina egy adagjának ára Belgium számára 12 euró (14,6 dollár) volt, ami sokakban azt az érzetet keltette, hogy ez az unió által elfogadott teljes ár. A táblázatban szereplő egyéb oltások ára is alacsonyabb volt az uniós források által ismertetettnél. „A szállításkor mindig van egy teljes ár és egy ár” – mondta a vakcinagyártókkal folytatott megbeszéléseken részt vevő uniós tisztviselő a Reuters hírügynökségnek, amikor arra kérték, hogy tisztázza az EU és a belga ár közötti különbséget.

De Bleeker szóvivője hétfőn az ügy bizalmas jellegére hivatkozva, nem volt hajlandó kommentálni az esetet. Ugyanakkor idézte azt, amit De Bleeker a múlt héten mondott a belga parlamentben. Ezen a nyilvános meghallgatáson De Beeker kifejtette, hogy a belga árak csupán részlegesek. Az uniós előzetes – így a védőoltásokra is vonatkozó – vételi megállapodások értelmében az EU a teljes mennyiség előre kifizetendő összegéről állapodik meg a vállalatokkal, mielőtt azt jóváhagynák. Ezt követően az uniós kormányok kifizethetik a fennmaradó összeget, a már lekötött vakcináért.

Az EU nem hozta nyilvánosságra a Pfizerrel egyeztetett előleg mértékét. Októberben ugyanakkor arról beszámolt, hogy egymilliárd eurót fizetett előlegként az AstraZenecának, a Sanofinak és a Johnson & Johnsonnak a vakcináért, további 1,45 milliárd eurót terveztek félretenni a Pfizer-BioNTech, a Moderna és a CureVac részére történő előzetes kifizetésekre. Az Európai Unió azóta mind a hat céggel megállapodott a vakcinák szállításáról, miközben még tárgyal a hetedik, Novovax nevű gyógyszeripari céggel.

(MTI)

Összesen 8 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
silenceCZ
2020. december 21. 18:43
Money, money, money Must be funny In the richmen's world
Friedrich Ferdinand von Beust
2020. december 21. 18:17
Mindeközben a legismertebb orosz virológus-rákkutató, az orosz vakcina kifejlesztője kiugrott a 14. emeletről. Önként!
még fokozza
2020. december 21. 18:14
Gondolom a kormány üzletelni fog vele. Továbbadja olyan diktatúráknak ahol csak később kapnak. Habony szokta az ilyesmit intézni.
Rasdi
2020. december 21. 17:32
Ez ám a jó üzlet! Egy már csak a rendelkezésre álló idő, a vizsgálati eljárások "meggyorsítása" következtében is egy kérdéses hatékonyságú, rövid idejű hatékonyságú termékért ekkora ár. Olyan "kohn bácsisan" "ügyes". A költséges és sok bizonytalanságot (a -70 fok) rejtő logisztika, ami miatt várhatóan a kedvezőbb versenytársak hamar ki fogják ütni. Viszont ismeretlen, hogy a versenytársak mennyire lesznek "kompatibilisek". Mennyire gátolja ez, ha egyszer beadták, más vakcinák hatásmechjanizmusát. Mennyire lesz ez hatékony az új mutált vírus ellen. Több kérdőjel kérdőjelezi meg a vakcina körüli diadaljelentéseket.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!